Достапни линкови

Киргистан: обвинети пратеници за обид за соборување на власта


Бишкек, 03.10.2012.

Бишкек, 03.10.2012.

Тројца пратеници од киргистанската опозициска партија Ата Зурт се обвинети за обид за насилно отфрлање на власта во Бишкек и за поттикнување на демонстрантите да влезат во парламентот и владата. Над илјада луѓе вчера барале национализација на еден рудник за злато, но собирот завршил со барање за смена на власта и со судири со полицијата. Во Киргистан се наоѓа американска воздухопловна база од каде што им се дава поддршка на воените операции во Авганистан .
XS
SM
MD
LG