Достапни линкови

logo-print

Грција очекува да ја добие следната транша од кредиторите


Јанис Стурнарас

Јанис Стурнарас

Тројката меѓународни кредитори треба до средината на овој месец да го заврши извештајот за Грција, со што до крајот на октомври земјата би можело да ја добие следната транша од финансиската помош, изјави грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас за германски „Билд“. Станува збор за транша во вредност од 31 милијарда долари која Грција би ја добила во замена за мерките за заштеда, односно кратење на платите и пензиите.
XS
SM
MD
LG