Достапни линкови

logo-print

Турската армија гаѓала цели на сириска територија


Турската армија гаѓала цели во Сирија како одговор на минофрлачкиот напад од сириска територија во кој во турски граничен регион беа убиени петмина турски цивили, соопшти премиерот Реџеп Таип Ердоган.
Овој напад беше следен од итен одговор на нашите вооружени сили, кои бомбардираа цели долж границата, се наведува во изјавата на премиерот.
Ќе биде свикана итна, вонредна, средба на НАТО по овој сириски напад врз Турција, се вели во соопштението на Ердоган.
Генералниот секретар на НАТО Бан Ки-мун изјави дека сирискиот напад врз турската територија покажува колку штети нанесува конфликтот во Сирија на нејзините соседи, пренесоа медиумите.
XS
SM
MD
LG