Достапни линкови

logo-print

Лавров ја продолжува посетата во Пакистан


Сергеј Лавров

Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ја продолжува посетата на Пакистан. Лавров ќе се сретне со пакистанскиот министер за надворешни работи Хина Рабани Кар, со премиерот Раџа Первез Ашраф и претседателот Асиф Али Зардари. Минатиот месец, Москва и Исламабад се согласија за учеството на Русија во развојот на енергетскиот сектор, транспортот, земјоделството, и телекомуникациите на Пакистан. Исто така, планирано е Русија да помогне во модернизацијата на металуршкиот комплекс изграден во јужното пристаниште Пакистан Карачи. Во меѓувреме, началникот на пакистанскиот Генералштабот, генерал Первез Кајани оваа недела е во посета на неговиот руски колега во Москва.
XS
SM
MD
LG