Достапни линкови

logo-print

Мандатот на Расмусен продолжен за една година


Земјите членки на НАТО донесоа одлука да го продолжат мандатот на Генералниот Секретар Андрес Фог Расмусен до крајот на јули 2014 година. Во соопштението е наведено дека амбасадорите одлуката ја донеле денеска по „ долги консултации“. Продолжувањето на мандатот значи дека Расмусен ќе остане на функцијата, речиси до затварањето на операцијата во Авганистан , кога целосното повлекување на војниците треба да се случи до крајот на 2014 година.Мандатот на шефот на НАТО е во времетрење од 4 години со можноста за продолжување за една година.
XS
SM
MD
LG