Достапни линкови

logo-print

Насилни протести во Киргистан


Најмалку 10 луѓе се повредени при судирите со киргистанските безбедносни сили на протестите во Бишкек. Над илјада луѓе излегоа на протести денеска водени од опозицискиот лидер Камчјебек Ташиев. Демонстрантите се судриле со полицијата при обидот да влезат во Собранието кое било обезбедено со заштитна ограда. Тие протестирале поради национализацијата на компанијата која стопанисува со најголемиот рудник за злато во Киргистан. Ташиев ги повика демонстрантите да ја соборат владата. Безбедносните сили употребиле солзавец за да ги спречат демонстрантите да влезат во зградата. Киргистанското министерство за внатрешни работи соопшти дека ситуацијата е под контрола и дека неколку демонстранти се уапсени, додека за притворот на Ташиев ќе одлучува судот. Ташиев ужива имунутет затоа што е пратеник.
XS
SM
MD
LG