Достапни линкови

logo-print

Попоски во посета на Шведска


Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска се сретна со неговиот шведски колега Карл Билд во Стокхолм. Македонското министертво соопшти дека тие разговарале за стратегиските приоритети на Македонија за полноправно членство во ЕУ како и за очекувањата од престојниот извештај на ЕК за напредокот на земјава.
Шефот на шведската дипломатија, Билд ја повторил поддршката на Шведска за евроинтегративниот процес и изјавил дека Шведска ќе се заложи за одржување на кредибилитетот на процесот на проширување на Унијата.
XS
SM
MD
LG