Достапни линкови

logo-print

Најмалку 12 курдски бунтовници загинале во Турција


Турските сили за безбедност убиле 12 курдски бунтовници при денешната пресметка во југоисточна Турција, откако бунтовниците се обиделе да нападнат воена позиција во реонот на Шемдинли, во округот Хаќари.
Активисти на Курдската работничка партија, која Турција, САД и ЕУ ја сметаат за терористичка организација, во последните неколку месеци извршија серија напади врз воени цели и ги засилија своите напади.
XS
SM
MD
LG