Достапни линкови

logo-print

Штрос Кан ослободен од обвиненијата во Франција


Обвинителите во Франција ја прекинаа истрагата по обвинението за силување кое беше покренато против поранешниот претседател на Меѓународниот монетраен фонд Доминик Штрос Кан. Во соопштението од јавното обвинителство е наведено дека жртвата ги повлекла обвинувањата. Жената првично тврдеше дека била силувана од Штрос Кан во Вашингтон во 2010 година. Штрос Кан ги негираше сите обвиненија. Тој си поднесе оставка од функцијата на Меѓунадорниот монетарен фонд во 2011 година откако првично за истото дело беше обввинет во Њујорк. Во тој случај обвинителите го отфрлија обвинението поради сомневање за кредибилноста на обвинителот.
XS
SM
MD
LG