Достапни линкови

logo-print

ЗНМ со осуда за наводното убиство во Солун


Советот на честа на ЗНМ го осуди односот на дел од медиумите во однос на информацијата за наводното убиство на македонски студент во Солун. Во соопштението е наведено дека после неколку дена ниту една надлежна институција во Македонија и Грција не ја потврди информацијата што ја пласираше јавниот сервис, со што стана јасно дека немало никакво убиство и дека станува збор за невистина и дезинформација, со која јавноста е доведена во заблуда, предизвикан е немир меѓу луѓето, нивните чувства се повредени. Со таков однос, кој е непрофесионален, неетички и спротивен на одредбите од кодексот на новинари, новинари ја девалвираат својата професија и придонесуваат јавноста да ја изгуби довербата во медиумите меѓу другото е напишано во реакцијата на ЗНМ.
XS
SM
MD
LG