Достапни линкови

logo-print

Грузиската изборна комисија бара партиите да не прогласуваат победа предвреме


Грузиската изборна комисија побара од сите партии кои учествуваат на парламентраните избори да не прогласуваат победа се додека не бидат соопштени официјалните резултати. Прелиминарните резултати треба да бидат објавени утре. Излезноста на изборте до доцна попладне била 53 проценти од регистрираните гласачи. Излезноста на овие избори е од големо значење, затоа што земјата минува низ промени и веќе се предложени измени на политичкиот систем со кои пратениците и премиерот ќе добијат поголема моќ. 14 политички партии и две коалиции се надеваат дека со овие избори ќе добијат дел од 150-те пратенички места.
XS
SM
MD
LG