Достапни линкови

logo-print

Четвртина од гласачите веќе гласале во Грузија


Грузиците чекаат ред за гласање

Грузиците чекаат ред за гласање

Грузиската изборна комисија соопшти дека 25 проценти од регистрираните гласачи излегле на избори во првиот час откако биле отворени изборните едници. Излезноста на овие избори е од големо значење, затоа што земјата минува низ промени и веќе се предложени измени на политичкиот систем со кои пратениците и премиерот ќе добијат поголема моќ. 14 политички партии и две коалиции се надеваат дека со овие избори ќе добијат дел од 150-те пратенички места. Претседателот Михаил Саакашвили доминира во Грузија од „Розевата Револуција “ во 2003 година, но годинава е соочен со голем предизвик од опозицикиот блок наречен „ Грузиски сон“, коалиција предводена од тајкунот Биѕила Иванишвили.
XS
SM
MD
LG