Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Грузија


Во Грузија се гласа за нов состав на парламентот. Обединетотот национално движење на актуелниот претсеадтел, Саакашвили ќе се натпреварува со колаицијата на Грузискиот сон предводена од тајкунот Бидзина Иванишвили. Набљудувачите трката ја оценуваат за многу неизвесна. Опонентите го обвинија Саакашвили за монополизирање на моѓта и вовлекување на Грузија во разурнувачката војна во Русија во 2008. Од ОБСЕ рекоа дека би сакале изборите да се решат во избирачките кутии а не на улица.
XS
SM
MD
LG