Достапни линкови

logo-print

Грција тврди дека не бил претепан македонски студент во Солун


Министерството за надворешни работи на Грција ги отфрли информациите дека во Солун се случил инцидент во кој починал Александар Самарџиев, јавува новинската агенција МИА. Портпаролот на грчкото Министерство Григорис Делавекурас вели дека таков инцидент не се случил и оти според него тоа е морбидна фантазија. Тој ја повика Владата да биде, како што рече „попретпазлива и да не остава простор за вештачко заострување и пораст на национализам“.
Информација за настанот во кој починал Самарџиев немаат ниту македонската Амбасада во Атина, ниту партијата на Македонците во Грција „Виножито“.
XS
SM
MD
LG