Достапни линкови

logo-print

Египетскиот претседател во посета на Турција


Египетскиот претседател Мухамед Морси денеска ќе ја посети Турција во обид да се подобрат односите меѓу двете влади. Официјални претставници од Каиро изјавија дека претседалот ќе се сретне со неговиот турски колега Абдула Ѓул и премиерот Реџеп Таип Ердоган, и ќе присуствува на годишната конференција на партијата на Ердоган. Претседателите ќе разговараат за односите меѓу двете земји, економијата, како и конфликтот во Сирија, откако Морси поднесе регионална иницијатива за разрешување на кризата во земјата.
XS
SM
MD
LG