Достапни линкови

logo-print

Лидерот на Бурма би прифатил демократски избор


Лидерот на Бурма Теин Сеин изјавил за БиБиСи дека би ја прифати лидерката на опозицијата Аунг Сан Су Чи за претседател. Во интервјуто поранешниот лидер на воената хунта која владееше во Бурма со децении, изјави дека волјата на граѓаните ќе биде испочитувана, без разлика кој ќе биде избран на изборите во 2015 година. Но тој додаде дека војската која и пнатаму ина најманогу места во парламентот ќе продолжи да ја игра клучната улога во Бурма.
XS
SM
MD
LG