Достапни линкови

logo-print

Бегството од ирачкиот затвор го помогнале чуварите


Бегството од затвор во ирачкиот град Тикрит при кој избегаа десетици екстремисти поврзани со Ал Каеда, е организиран од внатре, соопшти ирачкото министминистерство за внатрешни работи. Во вчерасшниот напад на затворот загинале 20 лица од кои 16 чувари и полицајци и четворица затвореници. Министерствотото наведува дека операцијата била подготвена „во дослух“ на затвореници со одредени чувари и дека оружјето во затворот е внесено преку семејните посети. Бегствотот од затворот во родниот град на Садам Хусеин го наруши повотрно угледот на ирачките безбедносни сили кои не успеваат да ја стабилизираат земјата речиси една година по повлекувањето на американските трупи од земјата.
XS
SM
MD
LG