Достапни линкови

logo-print

Протести во Рим против мерките за штедење


Рим, 28.09.12.

Рим, 28.09.12.

Околу 30 илјади луѓе протестираа во Рим против владините мерки за штедење во јавниот сектор. Премиерот Марио Монти изјави дека со тоа би се заштедиле околу 34 милијарди евра до 2014 година. Стапката на невработеност во Италија во јули годинава изнесуваше над 10 ипол насто и е највисока од 2004 година.
XS
SM
MD
LG