Достапни линкови

logo-print

Штајнбрик ривал на Меркел на наредните избори


Пер Штајнбрик

Пер Штајнбрик

Германската опозициска Социјадемократска партија денеска го наименува поранешниот министер за финансии Пер Штајнбрик за свој кандидат за канцелар на парламентарните избори во идната година. Штајнбрик е економист од Хамбург и од 2005 до 2009 година беше министер во големата коалиција меѓу социјалдемократите и конзервативците на канцеларката Ангела Меркел.
XS
SM
MD
LG