Достапни линкови

logo-print

Асанж преку видео му се потсмеваше на Обама


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж преку видео линк го критикуваше претседателот на САД Барак Обама за поддршката на слободата на говорот во Блискиот Исток, додека истовремено ја „прогонува“ неговата организација. Говорејќи преку интернет од амбасадата на Еквадор во Лондон, Асанж рече дека Обама „направил многу повеќе за криминализација на слободен говор од било кој друг американски претседател претходно.“ Видеото беше пуштено на состанок организиран од Еквадор, на маргините на Генералното собрание на ОН.
На 15 август Еквадор му даде политички азил на Асанж, но британските власти се заканија дека ќе го уапсат доколку исчекори надвор од амбасадата.
XS
SM
MD
LG