Достапни линкови

logo-print

Обраќање на претседателот Иванов на заседанието на ГС на ОН


Иванов вчера се сретна со Бан Ки Мун

Иванов вчера се сретна со Бан Ки Мун

Во Њујорк продолжува 67-то годишно заседание на Генералното Собрание на ОН. На третиот ден обраќање ќе има Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.
Вчера Иванов се сретна со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, кој го информирал за разговорот што го водел со грчкиот премиер Андонис Самарас за спорот меѓу Македонија и Грција за името и најавил дека и со други активности ќе поттикнува решавање на спорот.
Во рамките на заседанието за денеска се најавени обраќањата на грчкиот премиер Самарас, како и на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и на палестинскиот претседател Махмуд Абас.
XS
SM
MD
LG