Достапни линкови

logo-print

Вирусот Западен Нил во Србија однесе шест жртви


Од вирусот Западен Нил во Србија починаа шест луѓе, а кај 44 лабораториски е дијагностициран вирусот, покажуваат најновите податоци на Институтот за јавно здравје на Србија.

Починатите луѓе биле на возраст меѓу 68 и 81 година и имале хронични заболувања.
Од друга страна, заболените се на возраст од 17 до 82 години, но од 80 отсто од нив постари од 50 години имаат некои хронични заболувања, односно спаѓаат во категорија со зголемен ризик од потежок облик на болеста.
XS
SM
MD
LG