Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат протестите во Шпанија против мерките за штедење


Во Шпанија денеска втор ден по ред се одржуваат протести против мерките за штедење. Повторно се најавени масовни протести во Мадрид, каде што вчера дојде до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Според полициски извори, 64 лица биле повредени, вклучувајки и 27-мина полицајци. Министерот за внатрешни работи Хорхе Дијаз денеска оцени дека некои од демонстрантите биле насилни и оти полицијата морала да интервенира.
XS
SM
MD
LG