Достапни линкови

logo-print

Нови повици за прекин на крвопролевањето во Сирија


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун побара глобална иницијатива за прекин на крвопролевањето во Сирија. Во своето обраќање пред Советот за безбедност Бан рече дека 18 месечниот конфликт претставува регионална беда со глобални реперкусии. Американскиот претседател Барак Обама им изрази подршка на жителите на Сирија кои се бунтиваат против претседателот Башар ал Асад кој, според Обама е диктатор кој го масакрира споствениот народ.
XS
SM
MD
LG