Достапни линкови

logo-print

Седница на парламентот на Северна Кореа


Ким Џонг Ун

Ким Џонг Ун

Севернокорејскиот, главно церемонијален, парламент заседава по втор пат во изминативе шест месеци. Народното собрание кое има 687 делегати под водството на претходниот лидер Ким Џонг Ил заседаваше само еднаш годишно и тоа на пролет. Денешната седница е втора откако неговиот син Ким Џонг Ун ја презеде власта во април годинава.
XS
SM
MD
LG