Достапни линкови

logo-print

Во употреба првиот кинески носач на авиони


Кина денеска соопшти дека почна да го употребува својот прв носач на авиони. До ова доаѓа во време на големи тензии меѓу Кина и Јапонија поради територијалниот спор во Источното кинеско море. „Бродот „Лиаонинг“ ќе има важна улога во одбраната на суверените интереси на Кина“, се наведува во соопштението на кинеското министерство за одбрана во кое се додава дека трупот на носачот бил произведен во Русија.
XS
SM
MD
LG