Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад го критикуваше Советот за Безбедност на ОН


Иранскиот преседател Махмуд Ахмадинеџад пред почетокот на Генералното Собрание на ОН го осуди Советот за Безбедност дека ја подржува како што рече нуклеарната војна на Израел на Блискиот Исток со нуклеарен арсенал кој Изрел одбива да го затвори. Ахмадинеџад исто така рече дека Иран е подготвен да се одбрани од секој напад на Израел додавајќи дека еврејската држава на Блискиот Исток ќе биде елиминирана. Генералниот секретар Бан Ки Мун го предупреди Ахмадинеџад за опасностите во неговата реторика за време на нивната средба во Њу Јорк викендот.
XS
SM
MD
LG