Достапни линкови

logo-print

Голема операција против хакерите во Србија


Српскиот премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ соопшти дека е преземена голема операција за откривање на хакери, кои преку компјутерски измами ги оштетиле локалните телекомуникациски оператори за повеќе од 10 милиони евра.

Во операцијата под име „Централа“ учествувале припадници на службата за борба со организираниот кримина во координација со специјалното обвинитество за високотехнолошки криминал.

Акцијата се спроведува во Белград, Ниш и Панчево,.
XS
SM
MD
LG