Достапни линкови

logo-print

Швајцарија гласа за забрана на пушење на јавно место


Во Швајцарија денеска се одржува референдум на кој гласачите се изјаснуваат за тоа дали да се забрани пушењето на сите јавни места и во затворени работни простории. Според последните анкети на јавното мислење, околу 52 проценти се противат на оваа мерка, додека 41 отсто го поддржуваат, а 7 отсто се неопределени. Референдумот е наменет за зајакнување на законот усвоен во 2010 година, со кој исто така се забранува пушење на јавни места. Но тој закон овозможува бројни исклучоци и е различно имплементиран во различни швајцарски кантони.
XS
SM
MD
LG