Достапни линкови

logo-print

Најмалку 10 загинати во немирите во Бенгази


Најмалку 10 лица загинаа во немирите до кои дојде кога околу илјада демонстрантите го нападнаа седиштето на екстремистичките групи во Бенгази. Револтот на демонстрантите го предизвика претходното делувањето како и влијанието на вооружените радикални формации во тој град.Учесниците во демонстрациите нападнаа повеќе згради меѓу кои и зградата што ја користи ултраконзервативната исламситичка група Ансар ел Шарија која се поврзува со минатогодишните напади врз американскиот Конзулат во Бенгази,кога беа убиени амбасадорот на САД Крис Стивенс и уште тројца американци.
XS
SM
MD
LG