Достапни линкови

logo-print

Вицепремиерот Џафери на работна посета на САД


Вицепремиерот за спроведување на Охридскиот договор, Муса Џафери од денеска до 26 септември ќе престојува во работна посета во САД.
Како што стои во соопштението на Секретаријатот за спроведување на Охридскиот договор, вицепремиерот Џафери денеска ќе учествува во 16. издание на „Гала наградите“, што се одржува во Њујорк во организација на Националниот албанско-американски совет, како дел од одбележувањето на 100-годишнината од независноста на Албанија и националното знаме.
За време на посетата во САД, Џафери во Вашингтон ќе биде примен од заменик-помошникот државен секретар Филип Рикер, а ќе се сретне и со аналитичарот Даниел Сервер од Американскиот институт за мир.
Вицепремиерот Џафери ќе оствари средби и со претставници на албанската дијаспора во Чикаго, САД.
XS
SM
MD
LG