Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов од денеска во Њујорк


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов од денеска до 29 септември ќе престојува во Соединетите Американски Држави. Повод за посетата е учеството на Генерално собрание на Обединетите нации, каде што ќе има обраќање на 27 септември. Тој ќе има средба со генералниот секретар Бан Ки Мун, како и со неговиот специјален пратеник во разговорите за името Метју Нимиц. Иванов притоа ќе го реафирмира барањето за деблокада на македонските интеграциски процеси за членство во Европската унија и НАТО, преку почитување на пресудата од Хаг и меѓународно преземените обврски, а ќе побара и деблокада на процесот кој се води под покровителство на генералниот секретар на ОН за надминување на разликата околу името. Претседателот Иванов ќе се сретне со претставниците на македонската дијаспора во Њу Џерси, а ќе одржи и предавање на Правниот факултет на Универзитет „Харвард“.
XS
SM
MD
LG