Достапни линкови

logo-print

Оставка на министерот за внатрешни работи на Грузија


Бачо Ахалаја

Бачо Ахалаја

Министерот за внатрешни работи на Грузија Бачо Ахалаја поднесе оставка по скандалот предизвикан од објавеното видео на кое затвореник е малтретиран од затворски чувари. Тој изјави дека чувствува "морална и политичка одговорност" за неуспехот да се искорени тортурата од затворите во Грузија.
Заменик министерката Ека Скуладзе е назначена за вршител на должноста министер, додека Народниот правобранител е назначен да го замени министерот задолжен за затворите, кој поднесе оставка во средата.
На 1 октомври во Грузија ќе бидат одржани парламентарни избори, на кои владејачката партија на претседателот на државата Михаил Саакашвили ќе се соочи со опозицискиот блок предводен од милијардерот Бидзина Иванишвили.
XS
SM
MD
LG