Достапни линкови

logo-print

Прва жртва на западнонилска треска во Македонија


Еден човек заразен со западнонилска треска, починал вчера во Македонија. Кај уште два пациенти по направени лабораториски анализи се добиени позитивни резултати за присуство на западнонилска треска, изформираат од Институтот за јавно здравство.
Освен во Македонија, присуство на вирусот е регистрирано и во поголемиот дел од соседните земји - Грција, Србија, Хрватска, Косово како и во Романија, Русија, Италија, САД итн.
Западнонилската треска е заразно заболување кое се пренесува на човек при каснување од комарец и може да предизвика сериозни заболувања.
XS
SM
MD
LG