Достапни линкови

logo-print

Карзаи отпушти пет провинциски гувернери


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска отпушти пет провинциски гувернери, како дел од напорите на владата да поттикне реформи. Меѓу отпуштените е и гувернерот на провинцијата Хелманд, кој од страна на британските и американските официјални лица се смета за важен сојузник во борбата против Талибанците. Останатите гувернери се оние на провинциите Кабул, Бадгис, Нимроз и на Вардак.
XS
SM
MD
LG