Достапни линкови

logo-print

Во Москва со камери против сообраќајните прекршоци


Градските власти во Москва планираат драстично заголемување на бројот на камерите низ улиците на градот како дел од мерките против опасните возачи. Според главниот инспектор за сообраќај во Москва, Александар Илин, од почетокот на годинава во Москва биле регистрирани над 2,2 милиона сообраќајни прекршоци. Според него, видео камерите помогнале да се намалат сообраќајните несречи, а автобусите се движеле за 30 насто побрзо, бидејки лентите резервирани за нив не биле толку зафатени од приватни возила. Палнирано е до 2013-та во Москва да има 800 камери, а и тоа не била конечна бројка.
XS
SM
MD
LG