Достапни линкови

logo-print

Нападот врз американскиот конзултат во Бенгази беше терористички


Висок американски претставник за контра-тероризам оценил дека нападот на 11-ти овој месец врз американскиот конзулат во Бенгази, Либија, беше терористички напад, но веројатно не бил планиран претходно. Зборувајки пред членовите на Конгресот, Метју Олсен изјави дека индивидуалци, кои биле добро вооружени, ја искористиле стуацијата во таа ноќ и оти некои од нив веројатно се поврзани со терористичката мрежа Ал Каеда. Во нередите во таа ноќ во Бенгази, поттикнати од анти-муслиманскиот филм, беше убиен американскиот амбасадор во Либија и уште тројца американци.
XS
SM
MD
LG