Достапни линкови

logo-print

Претставници на ОБСЕ не добија виза за Белорусија


ОБСЕ соопшти дека на двајца нивни претставници не им одобриле визи за да можат да ги мониториратт парламенатрните избори во Белорусија. Белорусија одбила да им даде визи без при тоа да им објасни зошто не им дозволува да влезат во државата. Лидерите на опозицијата во Белорусија најавија дека ќе ги бојкотираат изборите во недела жалејќи се за можностите за изборен фалсификат и за политичките затвореници. Претседателот Александар Лукашенко е на власт во Белорусија од 1994 година, а земјата стана особено изолирана по неговото 4-то стапување на фунција во 2010 година.
XS
SM
MD
LG