Достапни линкови

logo-print

Кризата во Сирија главна тема во ОН


Бегалци од Сирија

Бегалци од Сирија

Генералниот Секретар на ОН Бан Ки Мун изјави вчера дека кризата во Сирија ќе биде главната тема на следната седница на ОН, на која ќе присуствуваат лидерите на сите држави. Тој апелира за продолжување на дипломатските напори во меѓувреме за окончување на кризата. Бан Ки Мун ги повика сирискиот претседател Башар Ал Асад и бунтовниците да му помогнат на специјалниот пратеник на ОН и Арапската Лига Ландар Брахими да изнајде политичко решение за кризата.
Тој во својот говор се осврна и на протестите во исламскиот свет против навредливиот филм за пророкот мухамиед и ги осуди верските провокации, но ги осуди и оние кои како одговор на тие провокации ја заостриле состојбата.
XS
SM
MD
LG