Достапни линкови

logo-print

Франција се подготвува за насилни реакции


Франција се подготвува за судири по објавувањето на карикатуртара на пророкот Мухамед на насловна страна на француско списание. Париз соопшти дека во петок кога е ден за молитва, ќе ги затвори сите дипломатски мисии, културни центри и фракцуски училишта во околу 20 муслимански земји поради страв дека може да избијат насилни протести. Франиција веднаш ја затвори амбасадата и француското училиште во Тунис. Објавувањето на карикатурата следуваше по разгорувањето на страстите во исламскиот свет минатата недела по објавувањето на интернет трајлер од навредливиот филм за пророкот Мухамед. Филмот предизвика безредија во неколку муслимаски држави при што загинаа 30 луѓе.
XS
SM
MD
LG