Достапни линкови

logo-print

Албанските пратеници без имунитет


Пратениците во албанскиот парламент го одобрија уставниот амандман со кој им се ограничува имунитетот што го имаа за кривично гонење. Пратениците едногласно решија да дозволат покренување обвиненија против нив без претходна согласност од парламентот. Новиот закон ќе важи и за судиите. Албанија во 2009 година аплицираше за влез во Европската унија, но не успеа да ги исполни условите во кои се вклучeни и реформи во правосудниот систем.
XS
SM
MD
LG