Достапни линкови

logo-print

Грчкиот дефицит поголем од очекуваното


Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас денеска изјавил дека примарниот дефицит за оваа година ќе биде поголем од очекуваниот, поради се подлабоката рецесија.

Но и покрај се, Грција ќе биде во границите на лимитот што го поставија меѓународните кредитори за буџетскиот дефицит во номинални услови, изјави Стурнарис.

Тој информира дека примарниот дефицит, без трошоците за враќање на долгот, ќе изнесува 1,5 проценти од БДП, додека претходно беше прогнозирано дека ќе изнесува еден процент.
XS
SM
MD
LG