Достапни линкови

logo-print

Тим на ИСАФ ќе ја истражува смртта на цивилите


Од ИСАФ мисијата во Авганистан денеска соопштија дека ќе испратат тим во провинцијата Лагман кој треба да ја истражи смртта на цивилите од воздушниот напад на НАТО за време на викендот.

НАТО потврди дека извршиле воздушен напад во неделата „врз голема група на вооружени лица кои покажувале непријателски намери“. Од ИСАФ сооштија дека за време на нападот загинале неколку бунтовниците, но имало и ненамерни цивилни жртви. Локалните авганистански официјални лица изјавија дека осум жени кои собирале дрва биле убиени во нападите на НАТО.
XS
SM
MD
LG