Достапни линкови

logo-print

Берлин му забрани влез на контроверзниот пастор Тери Џонс


Контроверзниот американски пастор Тери Џонс

Контроверзниот американски пастор Тери Џонс

Берлин му забрани влез во Германија на контроверзниот американски пастор Тери Џонс по протести низ муслиманскиот свет предизвикани од анти-исламскиот филм. Германското Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека посетата на Џонс нема да биде во „интерес на одржување на јавниот ред.“ Џонс предизвика смртоносни протести низ муслиманскиот свет во 2010 година, кога ги објави плановите за јавно спалување на Куранот. Џонс, исто така, го поддржа провокативниот нискобуџетен филм „Невиноста на муслиманите“, кој резултираше со нов бран смртоносна демонстрации.
Една мала група наречена „Про Дојчланд“, сака да донесе Џонс во Берлин и да одржат проекција на анти-муслиманскиот филм.
XS
SM
MD
LG