Достапни линкови

logo-print

Укинати дел од американските санкции против 11 држави


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон укина дел од иранските санкции против Јапонија и десет европски земји кои ги прекинале набавките на сурова нафта од Исламската република. За сега банките од 11-те земји не се под закана да бидат исклучени од американскиот финансиски систем во следниве 180 дена. Западните сили се сомневаат дека иранската нуклеарна програма може да се искористи за производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG