Достапни линкови

logo-print

Думата му го одзеде мандатот на опозиционен пратеник


Генадиј Гудков

Генадиј Гудков

Руската Дума денеска изгласа да му се одземе мандатот на опозициониот пратеник Генадиј Гудков. Тоа од Парламентот го побарало обвинителството пради тоа што Гудков наводно бил вмешан во комерцијални активности што е неспоиво со пратеничката функција. Гудков, кој е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека станува збор за политички мотивирана постапка.
XS
SM
MD
LG