Достапни линкови

logo-print

Претставникот на ОН за Сирија на средба со Асад


12

12

Претставникот на Обединетите Нации и Арабската Лига во Сирија Лакдар Брахими очекува денеска да се сретне прво со претседателот Башар Ал Асад а потоа и со претсавници на опозицијата. Брахими пристигна во земјата вчера и се сретна со министерот за надворшни работи. Сириските државни медиуми ја цитираа изјавата на министерот по средбата во која вели дека секоја иницијатива треба да биде фокусирана на интересите на сирискиот народ. Брахами се сретна и со иранскиот амбасадор во Сирија Мохамед Реза Шибани. Иранската влада е силен поддржувач на Асад. Од почетокот на немирите во државата од март минатат година до сега се загинати илјадници луѓе.
XS
SM
MD
LG