Достапни линкови

logo-print

ЕУ размислува да ја затвори својата канцеларија во Либија


Високиот претставник на ЕУ за надворешна политка Кетри Ештон.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политка Кетри Ештон.

ЕУ ја разгледува можноста привремено да ја затворат својата канцеларија во Либија, по убиството на американскиот амабасадор во Бенгази. Канцеларијата на ЕУ исто така се наоѓа во Бенгази и има само двајца вработени. Тоа оделение го отвори минатата година високиот претставник на ЕУ за надворешна политка Кетри Ештон, како знак на подршка на Националниот преоден совет на Либија.
XS
SM
MD
LG