Достапни линкови

logo-print

ЕП загрижен за злоупотреба на судството во Русија


Европскиот парламент денеска усвои резолуција со која се осудува Русија за злоупотреба на судството за политички цели. Во резолуцијата се изразува „длабока разочараност од пресудата и непропорционалната казна“ против трите членки на панк групата Пуси рајот. Освен за случајот со Пуси рајот, во резолуцијата се изразува загриженост и за заплашувањата на неистомислениците и за прогонот на активисти на опозицијата.
XS
SM
MD
LG