Достапни линкови

logo-print

Се шират протестите во муслиманскиот свет


Египет

Египет

Демонстранти денеска ја нападнале американската амбасада во Сана, Јемен. Се јавува дека протестите се шират низ муслиманските земји поради приватниот филм за пророкот Мухамед. Во Сана демонстрантите ја скршиле вратата и прозорците на Амбасадата и запалиле автомобили пред да бидат потиснати од полицијата.
Во Каиро, каде што трет ден траат демонстрациите, исто така, дошло до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Истото се случува и во Тунис и Судан.
XS
SM
MD
LG